Beton Kurutma

Beton Kurutma

Beton Kurutma inşaat yapım aşamasında olan binalar için olmazsa olmaz bir uygulamadır.

Beton atım işlemi sonrasında kurutma yapılması binanın sağlıklı bir şekilde yaşam alanı olarak kullanılmasını sağlamaktadır.

Beton nem kurutma işlemi betonun ıslak olarak kalmasının ardından kurutma işleminin hemen yapılmaması ve bekletilmesi sonucu beton üzerinde oluşan nemlenmeyi gidermek amacıyla yapılacak.

Betonun atım işleminin hemen ardından sulu kalmaması adına üzerindeki nemin alınması içinde yapılabilmektedir.

Beton sonrası nem kurutma işlemi bina yapımının ana damarını oluşturmaktadır.

Bu işlemin yapılmasında yaşanabilecek bir aksaklık ya da yapılmadan kendi kendine kurumasını beklemek çok büyük bir yanlış olduğu gibi ilerleyen dönemlerde beton üzerinde pek çok sorununun meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

Beton nemi kurutma işlemi için kullanılması gereken tek cihaz olan beton nemi kurutma cihazı olmalıdır.

Başka herhangi bir ısı verici cihaz ile yapılan beton kurutma işlemi ilerleyen dönemlerde sorunlara neden olacak hem maddi hem manevi inşaat zarar verecektir.

Beton üzerinde oluşan nem ilk bakışta kendisini belli etse de pek çok kişi tarafından görmezden gelinmekte ve yok sayılmaktadır.

Bu şekilde bir davranış hatalı olduğu gibi ilerleyen zamanlarda geri dönüşü olmayan olayların olmasına davetiye çıkarmaktadır.

Bu sebeple beton üzerinde gerek yapım aşamasında gerekse de yapım aşaması tamamlandıktan sonra kullanım aşamasında nemlenme görüldüğünde hemen müdahale etmek için gerekli çalışmalar başlatılmalı ve mümkün olan en kısa süre içerisinde önlem alınmalıdır.

Beton atımı aşamasında her ne kadar su kullanılmakta olsa da beton formunu bulduktan sonra en büyük düşman olarak yine suyu görmektedir.

Betonunun formunu bulmasının ardından su ile buluşması son derece kötü sonuçlar doğurmakta ve binadan başta nemlenme olmak üzere rutubetlenme, küf ve benzeri durumlar ortaya çıkararak binanın sağlıklı bir şekilde kullanımına engel olmaktadır.

Bu sebeple beton atma işleminin hemen ardından kurutma cihazı yardımıyla su betonun derinliklerine işlemeden kurutulmalı ve betonun formunu mümkün olan en kısa sürede bulması sağlanarak bir an önce inşaatın tamamlanması amaçlanmalıdır.

Kurutma cihazı ile beton nemi alma işleminin yapılması ticari, iktisadi ve prestij anlamında inşaat firmalarına pek çok kazanımlar sağlamakta ve ileride yapacakları işlerde tercih sebebi olmalarına olanak sağlamaktadır.

Kurutma cihazı olmadan beton nemi alma çalışması yapan firmalar ilk etapta kurutma işlemini ucuza yaptıklarını düşünseler de inşaatın en olmadık yerinde ya da bitme aşamasında ya da bitirdikten sonra teslim aşamasında nemlenme sorunu ile karşılaşmakta ve yapılan tüm işlemler boşa gitmektedir.

Bu durum inşaatı yapan firma açısından prestij, zaman ve iktisadi kayıpları da beraberinde getirmektedir.

Beton nem alma işlemi kurutma cihazından faydalanarak yapılırken kurutma cihazının beton atılan yerin metre kare olarak büyüklüğüne uygun kapasitede olması çok önemlidir.

Beton kurutma cihazları yüksek üfleme gücü ve hiç durmadan çalışabilme özellikleri sayesinde betonu kısa süre içerisinde kurutabilmektedirler.

Ancak metre kare olarak çok büyük bir alana kapasite olarak yetersiz bir kurutma cihazı kiralandığında ya da satın alındığında bu işlem normalden daha uzun sürmekte ve istenilen şekilde bir kurutma yapılamamaktadır.

Bu sebeple beton kurutma cihazı temin edilirken kurutma yapılacak olan alanın büyüklüğü göz önünde bulundurulmalıdır.

Beton kurutma işleminde kurutma cihazının doğru şekilde konumlandırılması ve eşit şekilde betonunun kurutulması da ayrı bir öneme sahiptir.

Firmamız aracılığı ile satın almasını ya da kiralamasını yapabileceğiniz beton kurutma cihazlarının tamamı 100 metre uzaklıktan üstün bir üfleme gücü ile kurutma işlemini yapabilmekte ve alanı eşit bir şekilde kurutabilmektedir.

Bu sebeple beton kurutma cihazının doğru açı ile doğru alanda dikey ya yatay konumlandırılması önem taşımaktadır. Eğer alan normalden çok büyük bir alan ise parsellere ayrılarak beton kurutma cihazı konumlandırılmalı ve parsellenmiş alanların tamamının eşit bir şekilde kurutulması sağlanmalıdır.

Beton sonrası nem kurutma gerekli mi? sorusuna verilecek cevap kesinlikle gerekli olduğudur.

Beton sonrası kurutma işleminin gerçekleştirilmemesi betonun işlevini yerine getirmemesine sebep olduğu gibi beton üzerine uygulanacak olan uygulamaları sağlıklı bir şekilde uygulanamamasına ve uygulanan materyallerin işlevlerini olumlu anlamda yerine getiremeyip betona zarar vermelerine sebep olmaktadır.

Bu sebeple beton atma işlemi sonrası kurutma işleminin vakit kaybetmeden yapılması gerekmektedir.

Beton kurutma işlemi yapacağınızda firmamız ile bağlantıya geçip alanınızın için en uygun olan cihazı satın alarak ya da kiralayarak beton kurutma işleminizi vakit kaybetmeden yapmanız kurutma cihazı için ödeyeceğiniz bedelden çok daha fazlasını kazanmanıza olanak sağlayacaktır.

#betonkurutma #betonnemkurutma #ıslakbetonkurutma #nemlibetonkurutma #betonkurutmacihazı