Rutubetli Ev Nasıl Temizlenir

Rutubetli Ev Nasıl Temizlenir

Rutubetli ev nasıl temizlenir rutubet neden meydana gelir, rutubet önlenebilir mi gibi sorular özellikle kapalı alanlarda yaşayan kişiler tarafından sıklıkla soruluyor.

Rutubet nemi de takip eden, kendi yöntemlerinizle yok edemeyeceğiniz bir sorundur.

Bu nedenle oluşumuna engel olmak, olamadıysanız en aktif çözümleri tercih etmek zorunda kalabilirsiniz.

Rutubet, genel olarak nem oranı yüksek bölgelerde yaşayan insanların evinde sıklıkla rastlanmaktadır. Sadece coğrafi konum değil, insanların tedbirsizliği de rutubete yol açmaktadır.

Rutubetli ev temizliği için öncelikle doğal havalandırma yöntemi olan pencereleri kullanmalısınız. Pencereler özellikle yaz aylarında sıklıkla açık kalmalıdır.

Kış aylarında birkaç saatliğine evinizi havalandırırsanız rutubet oluşumunun önüne geçmiş olursunuz.

Aynı şekilde kış aylarında soğuk kalan odalarda rutubetle sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Sıcak bölgelerde bu sorun yaşanmazken soğuk kalan odalar devamlı rutubet kokar.

Bunu engellemek için evin yalıtım sisteminin tam olmasına dikkat etmelisiniz.

Rutubetli evi temizlemek aslında oldukça kolaydır. Bilmeniz gereken tek şey bu temizliğin yöntemidir.

Öncelikle rutubetli bölgeleri kuru bir bez yardımıyla temizlemelisiniz.

Rutubetten kaynaklanan küfün ortadan kalktığına emin olana kadar kuru bezle duvarı temizlemelisiniz.

Temizlediğiniz bölgeyi çamaşır suyu gibi güçlü ve aktif temizleyicilerle temizleyin.

Tüm yüzeylerde etkili koruma sağlayan çamaşır sularından faydalanırsanız tekrar edecek küf ve bakteri oluşumunun da önüne geçmiş olursunuz.

Çamaşır suyu vurulan küflü bölgeleri daha sonra yine kuru ve temiz bir bez yardımıyla temizlemelisiniz. Burada kuru bez kullanmanın sebebi, duvarların çabuk nem kapmasından kaynaklanmaktadır.

Islak bez kullanırsanız daha sonra temizlediğiniz bölgede yine rutubet oluşumuyla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Eğer rutubet oluşumu pencere kenarındaysa alkol kullanarak yok edebilirsiniz. Peki, evin banyosu ve mutfağında oluşan buhar nasıl edilebilir?

Mutfakta yemek pişirirken, banyoda duş alırken ve odalarınızda çamaşır kuruturken yükselen buhar içeride hapsolduğu zaman hemen duvarlara ve zemine teneffüs eder.

Bunu geç fark ederseniz nem ve rutubet oluşumunun önüne geçemezsiniz. Nitekim evinizin her bölgesini devamlı temizlemeniz, devamlı kurutmanız size sıkıntı yaratacaktır.

Fön ve diğer elektrikli ısıtıcılarla nemi alabilirim diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Evinizdeki rutubeti temizlemenin ve temiz havanın içeri teneffüs etmesini sağlamanın en gelişmiş yolu bugün nem alma cihazlarının kullanılmasıdır.

Oda rutubet kokusu alma da nem alma cihazları bir numaralı çözümdür. Kullandığınız oda parfümleri nem alma cihazları kadar etkili olmayacaktır.

Ev rutubet kokusu alma işlemi için her zaman yaptığınız temizliği yapabilirsiniz.

Daha önce belirttiğimiz gibi çamaşır suyuyla temizlediğiniz duvarları nem alma cihazlarını kullanarak kurutabilir ve nem oluşumunun önünü tıkayabilirsiniz.

Bu durum evinizin her köşesinde yaptığınız temizlik için geçerlidir. Konut rutubet kokusu alma işlemlerinde ise bayanlar genel olarak su ile temizlik yöntemini kullanmaktadır.

Ancak daha sonra sudan kaynaklanan rutubet oluşumu hesaba katılmadığından yine aynı sorunla karşı karşıya kalınmaktadır.

Rutubetli ev nasıl temizlenir diye soruyorsanız bu yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

#rutubetlievnasıltemizlenir #evrutubetkokusualma #konutrutubetkokusualma